Vannak-e erdőn, mezőn, de akár csak virágzó növények közelében tüneteid? Viszket-e szemed, orrod, náthásnak érzed-e magad, nehezebb-e a légzésed, esetleg jelentkeznek rajtad kiütések? Ha igen, lehet, hogy pollenallergiás vagy. A fenti pollen naptárban megnézheted, milyen allergiát okozó növények virágoznak éppen.

Az allergia a szervezet védekező rendszerének (immunrendszernek) a kóros túlműködése. A betegség lényege, hogy az embert körülvevő „szokványos” anyagokkal szemben is támadásba indul a szervezet immunrendszere. A megbetegedést több tényező váltja ki. Ezek lehetnek: az allergiára való hajlam öröklődése, táplálkozás, kemizáció, gyógyszerek, műanyagok, a szennyezett levegő, illetve a helytelen életmód, és a beteg lelki állapota. A különböző anyagokkal szembeni érzékenység kialakulásához idő kell (szenzibillizálódás). Ha a szervezet csak egyféle allergénre válik érzékennyé, monoallergiáról; ha több anyaggal szemben jelentkezik a kóros immunválasz, poliallergiáról beszélünk. Az allergiát kiváltó anyagok közé tartoznak a különféle virágporok is, amelyek közül az egyik legagresszívebb hatású a parlagfű pollenje. (Természetesen pollen hatását fokozhatják egyéb tényezők, mint pl: levegőszennyeződés.) Ebből adódóan a megbetegedés leghatásosabb megelőzési módja, illetve a betegség súlyosságának csökkentési lehetősége az allergiát okozó növényállomány elterjedésének visszaszorítása.

A tünetek igen sokfélék lehetnek. A bőrön megjelenhetnek csalánkiütések, vagy sömör valamilyen allergénnel való érintkezés után. Ha a szem kötőhártyája érzékeny, ott kötőhártya-gyulladás alakulhat ki, ami szemviszketéssel és könnyezéssel jár. Az orrnyálkahártya túlérzékenysége pedig tüsszögéssel, orrfolyással, viszketéssel járó szénanátha. A legsúlyosabb megnyilvánulása az allergiának a légutakban a nagy- és kishörgők túlérzékenysége, amely az asztmát válthatja ki. Ezenkívül bélrendszeri tünetek, hasfájás, hasmenés, és igen súlyos esetben allergiás (úgynevezett anafilaxiás) shock is kialakulhat.

Az allergiára való hajlam öröklésekor nem lehet megakadályozni a kialakuló allergiát. Az allergiás reakció csak akkor fejlődik ki, ha a test kapcsolatba kerül az illető allergénnel. A túlérzékenységi reakció akkor kerülhető el a legsikeresebben, ha elkerülik az allergénnel való találkozást is. Teljességében lehetetlen az izolálás, ha az allergén belélegzése váltja ki a reakciót, mint pl. a lakáspor, vagy egy adott szezonban virágzó növény pollenje. Ha az allergia valakinél enyhe ill. közepes erősségű, a baj könnyen kezelhető antihisztaminokkal vagy más gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel. Az allergia bizonyos formáira a doktor immunterápiát írhat elő. A kezelés injekciók sorozatából áll, egy hónapon át az allergén kivonatát kell felvennni növekvő dózisokban. Kevésbé szélsőséges esetekben elég a tüneti kezelés alkalmazása is: szemcsepp, orrspray, kalciumtabletta.

Néhány tanács:

o a füvekre allergiás ember ne kertészkedjen frissen vágott fűben.

o esténként, ha lehet naponta, mosson hajat

o szeles, száraz időben ne menjen kirándulni virággal borított rétre, erdőbe.

o az allergén növény csúcsvirágzása idején többet tartózkodjon zárt helyen, ne aludjon nyitott ablaknál.

o gépkocsiban csak felhúzott ablakkal utazzon

o pollenszezonban ne szellőztesse ágyneműjét a szabadban

o orrjáratait naponta mossa át (pl. fiziológiás sóoldatos orrsprayvel)


o kerülje az olyan teákat, samponokat, bőrápolószereket, amelyek pollenallergén növény kivonatát tartalmazzák (ez adott esetben lehet a kamilla, csalán is, melyek bár nem kifejezett allergének, rokonfajaik azok!)

o hasonló a helyzet a vegyesméz, propolisz fogyasztásával is!

A legkártékonyabb allergizáló gyomnövény a parlagfű (Ambrosia elatior), amely becslések szerint 260-300 ezer hektáron burjánzik hazánkban (egy hektáron 1-2 millió parlagfű lehet, egy parlagfű 8 milliárd pollent bocsát ki, és ha egy köbméter levegőben 30-50 pollen van, az kiválthatja az allergiás tüneteket, a pollen 50-100 km-re elszáll…). Európa egyik legszennyezettebb területe Magyarország. Ráadásul a parlagfű virágzási ideje igen hosszú, sokáig okoz panaszokat.